Onderwijs » Medezeggenschap » UvA
 Medezeggenschap UvA
 

Ga direct naar:
Centrale Studenten Raad (CSR)
Gezamelijke Vergadering (GV)
College van Bestuur (CvB)
Facultaire Studenten Raad (FSR)
Opleidingscommissie (OC)

Hoe werkt medezeggenschap?

De Universiteit van Amsterdam wordt bestuurd door het College van Bestuur (CvB). Zowel medewerkers als studenten hebben medezeggenschap over het beleid dat het CvB maakt. Studenten worden vertegenwoordigd door de Centrale Studentenraad (CSR) en werknemers door de Centrale Ondernemingsraad (COR). Samen overleggen ze in de Gezamelijke Vergadering (GV).

Aan de UvA zijn zeven faculteiten verbonden die worden bestuurd door decanen. Ook op facultair niveau is er medezeggenschap over het beleid van de decanen. Voor studenten is er de Facultaire Studentenraad (FSR) en voor werknemers de Facultaire Ondernemingsraad (OR).

Ten slotte zijn er binnen elke faculteit meerdere opleidingen die elk worden geleid door een opleidingsdirecteur. Studenten en docenten adviseren de opleidingsdirecteur door middel van Opleidingscommissies (OC).

 
 Medezeggenschap & jij
 

Ontevreden over hoe het gaat op  je faculteit? Dan is het niet zo’n gek idee om je met studenteninspraak te gaan bemoeien. Dat kan op verschillende manieren. Je kan via een studentenpartij zoals UvAsociaal of mei deel nemen aan de verkiezingen voor de facultaire studentenraad of je juist hard maken voor de overkoepelende belangen in de centrale studentenraad.

Het is ook mogelijk om je alleen op je eigen onderwijs te richten door actief te worden in de opleidingscommissie van jouw opleiding. Inspraak is belangrijk en hoe meer studenten zich inzetten voor beter onderwijs hoe sterker je als student staat!

 
 Hoe werkt het?
 

Hoe werkt medezeggenschap?

Medezeggenschap is vastgelegd in bepaalde rechten. Medezeggenschapsorganen kunnen instemmingsrecht, adviesrecht, initiatiefrecht en informatierecht hebben over bepaalde beleidsonderwerpen. Deze rechten kunnen ze echter alleen hebben over beleid dat wordt gevoerd door het bestuur waar de raad onder valt. Een faculteitsraad mag zich dus niet bemoeien met het beleid van de instelling als geheel. Alle onderwerpen waar de raad zich wel en niet mee mag bemoeien en op welke manier, staan in het reglement van de instelling.

Instemmingsrecht
Instemmingsrecht houdt in dat het bestuur van de instelling (bijvoorbeeld het College van Bestuur of de faculteitsdirecteur) een beleidsvoorstel altijd moet voorleggen aan de medezeggenschapsraad. Als de raad niet instemt met het voorstel, dan mag het bestuur het niet uitvoeren. Meestal volgen daarna onderhandelingen die in het uiterste geval via een geschillencommissie tot een nieuw besluit moeten leiden.

Adviesrecht
De medezeggenschapsraad kan ook adviesrecht hebben wat betekent dat het bestuur advies moet vragen over beleidsvoorstellen. Het bestuur mag dit advies niet zomaar in de wind slaan: ze moeten een gefundeerde reactie geven op het advies waarin wordt uitgelegd waarom ze het wel of niet overnemen. Doen ze dit niet, dan kan de raad het voorstel of besluit aanvechten via een geschillencommissie.

Initiatief- en informatierecht
Medezeggenschapsraden hebben altijd het recht om bij het bestuur informatie in te winnen over beleidsvoorstellen en besluiten, ook wanneer ze over het specifieke beleidsonderwerp geen instemmings- of adviesrecht hebben. Hetzelfde geldt voor het initiatiefrecht: de raad mag altijd het initiatief nemen om zelf voorstellen te schrijven of aanbevelingen te doen over al het beleid dat aan de instelling of faculteit wordt gevoerd.

 
 Organen:
 

Centrale Studenten Raad (CSR)
De CSR bestaat uit veertien leden waarvan de helft jaarlijks worden gekozen door de studenten van de UvA. De andere zeven zijn afgevaardigden uit de studentenraad van hun eigen faculteit (FSR) en elke faculteit is vertegenwoordigd. Samen vergaderen ze over de plannen die het CvB maakt. De CSR vergadert ook met de Centrale Ondernemingsraad (COR) van de UvA en met het CvB zelf.

De verkiezingen voor de CSR zijn elk jaar in mei en verlopen via een districtenstelsel. Iedere student mag zich via een lijst verkiesbaar stellen. Helaas is de opkomst altijd zeer laag: slechts 13% van alle studenten aan de UvA brengt haar stem uit. ASVA vindt dit een groot probleem en probeert onder andere door medewerking aan het verkiezingsfeest Vote! de bekendheid, en zo hopelijk ook de opkomst, te vergroten.

De CSR heeft instemmingsrecht over de volgende onderwerpen:

  • Het studentenstatuut waarin alle rechten en plichten van studenten staan
  • De keuze uit medezeggenschapsstelsels en het reglement van de CSR
  • Regels op het gebied van veiligheid, welzijn en gezondheid van studenten
  • De regels m.b.t. de financiële ondersteuning van studenten

Onderwerpen waarover de CSR adviesrecht heeft zijn:

  • Het vaststellen of wijzigen van de begroting
  • Het examenreglement, dit is het reglement voor het College van Beroep voor de Examens (Cobex) welke uitspraken doet bij geschillen tussen studenten en de UvA of een onderdeel daarvan
  • Het jaarverslag van de UvA
  • Voorstellen die het voortbestaan van en de goede gang van zaken binnen de UvA betreffen
  • Onderwijsaangelegenheden die de UvA als geheel aangaan

Gezamelijke Vergadering (GV)
De medewerkers van de UvA zijn vertegenwoordigd in de zestienkoppige Centrale Ondernemingsraad (COR). Een paar maal per jaar vergaderen de Centrale Studentenraad (CSR) en de COR gezamenlijk in de GV. De voorzitter en vice-voorzitter van de Gezamenlijke Vergadering worden gekozen door de leden van de CSR en COR. Deze vergaderingen zijn openbaar.

De GV heeft instemmingsrecht met betrekking tot:

  • Het instellingsplan waarin staat wat de beleidsdoelen van de UvA zijn
  • Het universiteitsreglement waarin de inrichting van het bestuur en de bedrijfsvoering van de UvA is vastgelegd
  • Het systeem van kwaliteitszorg dat de kwaliteit van onderwijs en onderzoek bewaakt en controleert

College van Bestuur (CvB)
De CSR vergadert maandelijks met het College van Bestuur. De vergaderingen tussen de CSR en het CvB worden overlegvergaderingen genoemd en deze zijn openbaar. De toezeggingen die het CvB in deze vergaderingen doet zijn bindend. Daarnaast spreken de CSR en het CvB elkaar geregeld in een informeel overleg. De toezeggingen van het College in een informeel overleg zijn niet bindend, maar dienen als voorbereiding op de overlegvergadering.

Het CvB bestaat momenteel uit vier leden: Sijbolt Noorda (voorzitter), Rob Scheerens (vice-voorzitter), Paul van der Heijden (Rector Magnificus) en Ankie Verlaan. De Rector is de vaste gesprekspartner van de CSR in deze formele vergadering.

Facultaire Studentenraden (FSR)
Binnen de faculteiten geldt wat betreft de vertegenwoordiging hetzelfde als voor de gehele universiteit; de studenten kennen op dit niveau een Facultaire Studentenraad (FSR) en het personeel heeft een Facultaire Ondernemingsraad (OR).

Een FSR heeft instemmingsrecht aangaande:

  • Vaststellen en wijzigen van de OER (Onderwijs- en Examen Regeling). In de OER wordt jaarlijks vastgelegd wat de regels en vereisten zijn m.b.t. colleges, tentamens, toelatingseisen en het onderwijsprogramma
  • Vaststellen en wijzingen van het faculteitsreglement inclusief het regelement van de FSR zelf. In het faculteitsreglement staan alle regels aangaande de organisatie van de faculteit

Een FSR heeft adviesrecht aangaande:

  • Het bestuursconvenant dat tussen de decaan en het CvB wordt afgesloten waarin de beleidsdoelen en beschikbare middelen staan omschreven.
  • Het financiële jaarverslag van de faculteit
  • Het aantal studenten dat zich jaarlijks kan inschrijven aan de opleidingen aan de faculteit

De FSR en OR overleggen, individueel of gezamenlijk, met de decaan over het te voeren beleid. Een groot probleem met de medezeggenschap op facultair niveau is dat de FSR over besluiten en procedures geïnformeerd wordt door dezelfde persoon die ze maakt: de decaan. De FSR-en zijn dus erg afhankelijk van de welwillendheid van decanen en uit de praktijk blijkt dat er dan ook vaak problemen zijn met informatievoorziening en willekeur. Daarbij komt dat de juridische positie van de FSR-en vrij zwak is en de raadsleden vaak onervaren.

Opleidingscommissies (OC)
Elke opleiding aan de UvA heeft de wettelijke verplichting een OC in te stellen. In een OC nemen zowel studenten als docenten van de opleiding zitting. Meestal zijn er evenveel student- als docentleden. In ieder geval mogen er niet minder studenten zijn dan docenten zodat de laatste groep niet het overwicht krijgt.

De OC heeft tot taak:

  • Gevraagd en ongevraagd advies uitbrengen aan de decaan en opleidingsdirecteur over alle aangelegenheden betreffende het onderwijs in de desbetreffende opleiding
  • Advies uitbrengen over de OER (Onderwijs- en Examen Regeling)
  • Het beoordelen van de uitvoer van de OER

Omdat het helaas zo is dat opleidingscommissie lang niet altijd optimaal functioneren, organiseert ASVA elk jaar een OC-cursus voor alle OC-leden. Ook de UvA heeft dit probleem gesignaleerd, vooral ten aanzien van de bekendheid van OC’s en de informatievoorziening zijn er volgens de UvA problemen.